• Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Projeler
*Kadınların eğitim eksikliklerinin giderilmesi için farkındalık çalışmaları yapmak.

*Çalışma hayatına katılmaları ve sosyal güvenceye sahip olmaları için yönlendirmek.

*Emeklerini görünür kılmak için uyarılmalarını sağlamak, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri ile desteklemek.

*Ürettikleri ürünlerini satacakları Pazar imkanlarına teşvik etmek ve fuarlara katılımlarını gerçekleştirmek.

*Kooperatif gibi örgütlenme modellerini tanıtmak.

*İş-kurla işbirliği yaparak Girişimcilik kursları, iş arama teknikleri konusunda kadınları yönlendirmek.

*Şiddet ve İstihdam konusunda danışmanlık vermek.

*Derneğimizin yürüttüğü proje sürdürülebilirliklerini Trabzon Yerel Eşitlik Eylem Planlarına dahil edilmesine katkı vermek.DOKUMA TEZGAHLARI

Yöresel Dokuma Tezgahları Projesi Avustralya Büyükelçiliği hibesi ile 10 adet dokuma tezgahından oluşan bir atölye kurulmuştur. Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile atölye kadınların mesleki eğitim ve üretimine sunulmuştur. Trabzon’da meslek edinmek amacıyla üretmek isteyen düzenli geliri olmayan kadınlar, girişimci olmak isteyen ve ürettiklerini kazanca dönüştürmek suretiyle atölye oluşturulması hedeflenmiştir.

BİLİNÇLİ GENÇ MUTLU GENÇ


Bilinçli Genç Mutlu Genç: Sabancı Vakfı Hibesiyle,Trabzon’da merkezde bulunan 3 lisede toplumsal Cinsiyet Eşitliği- Üreme Sağlığı, cinsel şiddet konularında 300 kız öğrenci ve 200 erkek öğrenciye ,45 Aileye,30 öğretmen-12 Okul Yöneticisi-3 rehber öğretmene ulaşıldı. “Gençlik Masaları” 1000 kız-1000 erkek ve 1000 aile ve 100 öğretmene, basın yoluyla ve akran etkileşimi ile 5000 kişiye ulaşılması gerçekleştirilmiştir.


“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele de Etkin ve Sürdürülebilir Modellere Doğru: Yerel İşbirlikleri Oluşturmak”

*AB Merkezi Finans İhale Birimi hibesiyle “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele de Etkin ve Sürdürülebilir Modellere Doğru: Yerel İşbirlikleri Oluşturmak” adlı projede ortak olarak Trabzon yerelinde çalışmalar yapmıştır. (Projede 194 kadın, 90 erkek, STK Kapasite Artırma Eğt. 25 kişiye, 10 muhtar , 24 belediye çalışanına ulaşılmıştır. İşbirliği atölyesi ile Kamu kurumları, yerel yönetimlerle bir çalışma yapılmıştır.)

Derneğimizin bünyesinde Karadeniz de tek olan “Kadın Danışma Merkezi” kurulmuştur. Şiddete uğrayan kadınlara danışmanlık vermektedir.

Proje sonunda erkek eğitimlerinde kullanılacak “Erkek Eğitim Kiti” hazırlanmıştır.

Projede yapılan büyük atölye çalışmasında Türkiye’nin bir çok sivil toplum kuruluşlarının uyguladığı yereldeki işbirlikleri değerlendirildi ve kitaplaştırıldı.

* Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Hibe Programı kapsamında uygulanan “Trabzon’daki Kadınlar Kadın Kooperatiflerini İzliyor” projesi ile Ardeşen ve Düzcedeki kadın kooperatifleri izlenmiştir. Proje içerisinde kadının ekonomik güçlenmesi ve farkındalık eğitimleri sonucunda 15 kadın örgütlenerek Trabzon daki ilk kadın kooperatifi kuruldu.

 

Trabzon Yaşam Kadın Merkezi Derneği, Sabancı Vakfı Hibe Programları desteği ile yürüttüğü “Yerelde Sivil Toplumun Desteklenmesi-Nar Modeli” projesi ile Trabzon’da kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve kooperatiflerine hibe desteği sundu.

* Trabzon Yaşam Kadın Merkezi Derneği, Sabancı Vakfı Hibe Programları desteği ile yürüttüğü “Yerelde Sivil Toplumun Desteklenmesi-Nar Modeli” projesi ile Trabzon’da kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve kooperatiflerine hibe desteği sundu.

Trabzon’da kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ve kadın kooperatifleri arasında koordinasyon ve işbirliğinin artırılması,Trabzon’da istihdam, eğitim, şiddet, kentsel hizmetler alanında sorunların belirlenmesi ve çözümüne yönelik 4 mikro projede 6 kadın derneği yürütülmüştür.

Kadın sivil toplum kuruluşları ve kadın kooperatiflerinin hazırladığı projelerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla proje sonuçlarının Trabzon Yerel Eşitlik Eylem Planlarında uygun faaliyet olarak yerleştirilmiştir.

 Bu proje Türkiye de ilk olarak uygulanan Nar Modelidir. Yerelde bir kadın örgütü aldığı hibeyi proje karşılığında kadın derneklerine vermiştir.


Trabzon-Mardin-Şanlıurfa-Gaziantep’deki kadınların hem bağ ve bahçede ürettiği, hem de el sanatları olarak ürettiği ürünleri ziyaret edilen illerde küçük bir pazar ortamı hazırlayarak tanıtımın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Tüm bu hedeflerle ilgili karşılıklı yapılan Pazar etkinliği, kurum ziyaretleri ve tüm izleme/etkinlik sonucunda hazırlanacak kitapçığın kamuoyu ile paylaşılması hedeflenmektedir.


Kadınların, haklarını kullanabilmeleri ve toplumsal dönüşümü gerçekleştirebilmelerinin yolu tamamen siyasetten geçmektedir. Kadınlara, aile içinde ve toplumda biçilen rollerin kadını yalnızlaştırdığı ve önüne engellerin konulduğunun bilinmesi ve görülmesi amacıyla bir dizi farkındalık çalışması planlanmaktadır.

Toplumsal Cinsiyet eşitliğini; Trabzon da eğitim, sağlık, ekonomik ve istihdam  alanlarında olduğu gibi kadınların siyasete daha fazla katılımının gerekliliği konusunda yerleştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Kadınlarla birlikte politika ve projeler üreten, kararlar alıp uygulayan adayları seçmeyi veya kadın adayları desteklenmesine acil ihtiyaç vardır.

Aynı sokak, aynı mahalle, aynı semt, ilçe ve ildeki aynı sıkıntı ve engellerle tek başına cebelleşen diğer kadınlarla birleşerek, taleplerin ortaklaştırılması, konularında farkındalık, bilgilendirme ve destek çalışmalarında bulunmaları için teşvik edilmelerine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret5767
Hava Durumu
Saat